Відповідно до статті 617 Цивільного кодексу України, особа, яка порушила зобов’язання, звільняється від відповідальності (наприклад, штрафу, пені тощо), якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили. Тобто, тягар доведення лягає саме на таку зобов’язану особу.

Обставини непереборної сили або форс-мажор - надзвичайні та невідворотні обставини, що об’єктивно унеможливлюють виконання зобов’язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов’язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.

Перелік таких обставин встановлений статтею 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» і не вичерпний.

Торгово-промислова палата України опублікувала офіційний лист, яким засвідчила одну спільну, загальну обставину непереборної сили – збройну агресію росії.

Для того, щоб скористатися правом на звільнення від відповідальності, потрібно довести, що ви не змогли виконати зобов’язання саме через цей форс-мажор. Наприклад, збройна агресія не є підставою для звільнення від відповідальності за договором позики, який був укладений, скажімо, у Львові; в той час як може бути підставою для звільнення від відповідальності за невиконання договору у Харкові. Це дуже схематичне пояснення, але зрозуміле – форс-мажор повинен реально бути пов’язаний із невиконанням зобов’язання.

Важливо, що форс-мажор не звільняє від обов’язку виконати основне зобов’язання – але лише звільняє від відповідальності.

Відповідь підготовлена адвокатом Семеном Яценком

Застереження!

Цей сайт має виключно інформаційно-просвітницький та рекомендаційний характер для населення і не є повноцінною юридичною допомогою. Асоціація правників України, її консультанти та волонтери не несуть відповідальності за надані рекомендації та правову оцінку ситуації.

Звертаючись на «Гарячу лінію правової допомоги Асоціації правників України», Ви автоматично і однозначно погоджуєтесь, що ознайомились з даною інформацією і не матимете жодних претензій до АПУ, її консультантів і волонтерів.

Повноцінна правова допомога надається адвокатурою України у порядку, визначеному законом. У разі необхідності отримання такої допомоги, просимо звертатись до адвокатів, які продовжують працювати у Вашому регіоні.

Запитайте наших юристів

Консультуємо з питань війни та її наслідків